Photo Competition Winners

2016 List of Photo Competition Winners

  Rank  Entry No.  Title of Photograph   Photographer Name
 Winner  160  Jump for Joy  Dewey Sergio
 2nd place  095  Gren Smile  Roberto M. Reyes
 3rd place  144  Pasakalye  Rosemarie L. basa
 4th place  017  Burst of Dinagyang  Dennis A. Aguilar
 5th place  189  Prinsesa ng Niyogyugan  Richmond Chi
 6th place  004  Blue  Leslie Y. Chua
 7th place  038  Peek a Boo  Catherine Aragoncillo
 8th place  185  Facial Expression  Espiridion M. Enriquez
 9th place  012  Sigay ng Dinagyang  Sheila Mae B. De Vera
 10th place  200  Festive Colors  John Eric Diaz Eudin

 

2018 List of Photo Competition Winners

  Rank  Entry No.  Title of Photograph   Photographer Name
 1st place      Walter Kolkma
 2nd place      Pablo Apostol
 3rd place      Alexis de la Vega
 4th place      Raymond Cleofas
 5th place      Salvador Toong III
 6th place      Rome Salas
 7th place      Conrad Panelo
 8th place      Catalino Celzo Jr.
 9th place      Ralph Anthony Valderrama 
 10th place      

 

Streetdance

2018 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Buraburon of Burauen, Leyte for the Kasadyaan Festival
2nd place  Hubon Mangunguma of San Lorenzo, Guimaras for the Manggahan Festival
3rd place  Tribu Panayanon for the Iloilo Dinagyang Festival
4th place  Bugabungan National High School of Upi, Maguindanao for the Meguyaya Festival
5th place  Tribu Tatusan of Caluya, Antique for the Binirayan Festival
Runner-Up  Tribu Dangdang-ay for the Abrenian-Kawayan Festival of Abra
Runner-Up  St. Louis University for the Panagbenga Festival of Baguio
Runner-Up  Tribu Pandan for the Pandan Festival of Pangasinan
Runner-Up  Tribu Antatet for the Bato Art Festival of Isabela
Runner-Up  Municipality of Baco for the Pandang Gitab Festival of Oriental Mindoro
Pride of Place  Abrenian Kawayan Festival
Best Costume  Manggahan Festival
Best Music  Kasadyaan Festival

 

2017 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Salognon for Dinagyang Festival
2nd place  Manggahan Festival
3rd place  Manaragat Festival
4th place  Tayo na sa Antipolo Maytime Festival
5th place  Meguyaya Festival
Runner-Up  Balitok Ti Alicia Festival
Runner-Up  Panagbenga Flower Festival
Runner-Up  Cinco de Noviembre Festival
Runner-Up  Timpuyog Festival
Runner-Up  Inaul Festival of Datu Piang
Best Folkloric Performance  Panagbenga Flower Festival of Baguio City
Best Costume and Best Musical Accompaniment  Iloilo Dinagyang Festival

 

2016 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Manaragat Festival of Catbalogan City
2nd place  Dinagyang Festival of Tribu Salognon
3rd place  Meguyaya Festivalof UPI, Maguindanao
4th place  Sagayan Festival of datu Piang
5th place  Niyogyugan Festival of Quezon Province
Runner-Up  Panagbenga Flower Festival of Baguio City
Runner-Up  Boling-Boling Festival of Catanauan Quezon
Runner-Up  Anilag Festival of Sta. Rosa Laguna
Best Music  Manaragat festival of Catbalogan City
Best Costume  Manaragat festival of Catbalogan City
Best Folkloric Performance  Panagbenga Flower Festival of Baguio City
   

 

2015 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Manaragat festival of Catbalogan City
2nd place  Lumad Basakanon for the Sinulog of Cebu
3rd place  Mayaw-Mayaw festival of PInabacdao,Samar
4th place  Sakuting festival of Dolores, Abra
5th place  Meguyaya festival of Upi, Maguindanao
Runner-Up  Kalivungan festival of North Cotabato
Runner-Up  Candle festival of Candelaria, Quezon
Runner-Up  Sagayan festival of Datu Piang, Maguindanao
Runner-Up  Panagbenga festival of Baguio
Runner-Up  Pandang Gitab festival of Oriental Mindoro
Best Folkloric Performance  Panagbenga
Best Costume  Lumad Basakanon for the Sinulog of Cebu

 

2014 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Lumad Basakanon for the Sinulog of Cebu
2nd place  Meguyaya festival of Upi, Maguindanao
3rd place  T'nalak festival of Sto Nino, South Cotabato
4th place  Pamulinawen festival of Laoag, Ilocos Norte
5th place  Caragan festival of Mabalacat, Pampanga
Runner-Up  Kalivungan festival of Matalam, North Cotabato
Runner-Up  Adivay festival of Kabayan, Benguet
Runner-Up  Pandang Gitab festival of Baco, Oriental Mindoro
Runner-Up  Bato Art festival of Luna, Isabela
Runner-Up  Kalilangan festival of General Santos City

 

2013 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Panayanon for Iloilo Dinagyang
2nd place  Kalivungan Festival of Midsayap, North Cotabato
3rd place  Meguyaya Festival of Upi, Maguindanao
4th place  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
5th place  Adivay Festival of Benguet
Runner-Up  Sagayan Festival of Buluan, Maguindanao
Runner-Up  Pasaka Festival of Tanauan, Leyte
Runner-Up  Pandang Gitab Festival of Oriental Mindoro
Runner-Up  Mango Festival of Zambales
Runner-Up  Ang Tipulo Festival of Antipolo City

 

2012 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Pan-ay Dinagyang Festival (Iloilo City)
2nd place  Buyogan Festival (Abuyog, Leyte)
3rd place  Tribu Lingganay for Pintados Kasadyahan and Sinulog (Alang-Alang Leyte)
4th place  T’nalak Festival (Sto Nino, South Cotabato)
5th place  Lembuhong Festival (Surallah, South Cotabato)
Runner-Up  Mamang-os at Kambingan for the Ala-eh Festival (Tuy, Batangas)
Runner-Up  Kalivungan Festival (Alamada, North Cotabato)
Runner-Up  Zamboanga Hermosa Festival (Zamboanga City)
Runner-Up  Pandang Gitab Festival (Oriental Mindoro)
Runner-Up  Salakayan for Dinagyang-Kasadyahan (Miag-ao, Iloilo)

 

2011 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Pan-ay Dinagyang Festival (Iloilo City)
2nd place  Dinagyang-Kasadyahan Festival (Zarraga, Iloilo)
3rd place  Uswag Surallah Lembuhong Festival (Surallah, South Cotabato)
4th place  Calacatchara Dance Group Calacatchara Festival (Calaca, Batangas)
5th place  MINSCAT Calapan and Baco Catholic School Pandang Gitab Festival of Lightsl (Oriental Mindoro)
Runner-Up  Tribu Pakalog Pakalog Festival (Santolan, Pasig)
Runner-Up  St Louis University Panagbenga Festival (Baguio)
Runner-Up  Zamboanga City High School Zamboanga Hermosa Festival (Zamboanga)
Runner-Up  Tribu Teduray Kalimudan Festival (Sultan Kudarat)
Runner-Up  Catanauan Abaruray Boling-Boling Festival (Catanauan, Quezon)

 

2010 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Paghidaet (Dinagyang, Iloilo)
2nd place  Zamboanga Hermosa Festival (Zamboanga City)
3rd place  Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
Runner-Up  Grupo Fuerte Baile (Paraw Regatta, Iloilo)
Runner-Up  Pasaka Festival (Tanauan, Leyte)
Runner-Up  Lapay Bantigue festival (Masbate)
Runner-Up  Halamang Dilaw festival (Marilao, Bulacan)
Runner-Up  Pakalog festival (Pasig City)
Runner-Up  Buklod (Parang, Maguindanao)
Runner-Up  Padang-Padang festival (Parang, Maguindanao)

 

2009 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Buyogan Festival - Abuyog Leyte
2nd place  Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
3rd place  Tribu Paghidaet (Dinagyang, Iloilo)
Runner-Up  Siloy sa Alcoy (Alcoy, Cebu)
Runner-Up  Karatong (Dulag, Leyte)
Runner-Up  Ibon-Ebon (Candaba, Pampanga)
Runner-Up  Kalilangan (General Santos City)
Runner-Up  Kadayawan (Davao City)
Runner-Up  Lapay Bantigue (Masbate)
Runner-Up  Lambayok(San Juan, Batangas)

 

2008 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Lumad Basakanon - Sinulog of Cebu City
2nd place  Dinagyang (Iloilo)
3rd place  Sinulog (Carmen, Cebu)
Runner-Up  Alikaraw (Hilongos, Leyte)
Runner-Up  Saad (Leganes, Iloilo)
Runner-Up  Buyogan (Abuyog, Leyte)
Runner-Up  Desposorio (Hagonoy, Bulacan)
Runner-Up  Tribung Halad (Midsayap, Cotabato)
Runner-Up  Pamulinawen (Laoag, ILocos Norte)
Runner-Up  Kadayawan (Davao)

 

2007 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sinulog Festival of Cebu City
2nd place  Tribu Ilonganon of Iloilo Dinagyang
3rd place  Alikaraw Festival of Hilongos, Leyte
Runner-Up  Disposorio Festival of Hagonoy, Bulacan
Runner-Up  Zamboanga Hermosa Festival of Zamboanga City
Runner-Up  Kalilangan Festival of General Santos City
Runner-Up  Pasalamat Festival of Pagadian City
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Shariff Kabunsuan
Runner-Up  Babaylan Festival of Bago City, Negros Occidental
Runner-Up  Kahilwayan Festival of Santa Barbara, Iloilo representing
  Iloilo Dinagyang

 

2006 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sinulog Festival of Cebu City
2nd place  Dinagyang Festival of Iloilo City
3rd place  Pintados De Pasi Festival of Passi City, Iloilo
Runner-Up  Halad Festival of Pigcawayan, North Cotabato
Runner-Up  Kahilwayan Festival of Santa Barbara, Iloilo
Runner-Up  Pamulinawen Festival of Laoag City
Runner-Up  Tultugan Festival of Maasin, Iloilo
Runner-Up  Pasalamat Festival of Pagadian City
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
Runner-Up  Babaylan Festival of Bago City, Negros Occidental

 

2005 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Pintados de Pasi Festival of Passi City, Iloilo
2nd place  Kahilwayan Festival : Cry of Sta. Barbara, Sta. Barbara Iloilo
3rd place  Dinagyang Festival of Iloilo City, Iloilo
Runner-Up  Kadayawan Festival of Davao City
Runner-Up  Kalilangan Festival of General Santos City
Runner-Up  Meguyaya Festival of Nuro , Upi, Maguindanao
Runner-Up  Desposorio Festival of Hagonoy, Bulacan
Runner-Up  Pasalamat Festvial of Pagadian City
Runner-Up  Pasaka Festival of Tanauan, Leyte
Runner-Up  Kuyog A Sagayan Festival of Sultan Kudarat, Maguindanao

 

2004 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Atub-Atub of Dinagyang Festival, Iloilo
2nd place  Kahilwayan Festival of Sta. Barbara, Iloilo
3rd place  Up Kadayawan Festival of Davao
Runner-Up  Balyuan Festival of Tacloban City, Leyte
Runner-Up  Kuyog A Damak of Sultan Kudarat, Maguindanao
Runner-Up  Pamulinawen of Laoag City
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
  (Tribung Pamanok)
Runner-Up  Kuyog A Kang'gelal of South Cotabato
Runner-Up  Fertility Festival of Obando, Bulacan
Runner-Up  Meguyaya-Sarimanok Festival of Nuro Upi, Maguindanao Pamaskong Aliwan

 

2003 List of winners

Pamaskong Aliwan 2003

Rank   Contingent
Champion  Halad ng Cotabato
2nd place  Pasaka Fest of Bislig-Tanauan, Leyte
3rd place  Mananayaw ng Makati
Runner-Up  Singkaban ng Bulacan
Runner-Up  Kasadyaan Festival of Palo, Leyte
Runner-Up  Sinukwan of Pampanga
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
Runner-Up  Zamboanga Hermosa Festival
Runner-Up  Pamulinawen ng Ilocos Norte
Runner-Up  Sining Pakalagyan of Sultan Kudarat, Maguindanao

 

Rank   Contingent
Champion  Halad ng Cotabato
2nd place  Dinagyang Tribu Atub-Atub of Ilo-ilo
3rd place  Sarakiki-Hadang of Calbayog City
4th place  Dalit Festival of Tangub City
5th place  Sining Pakalagyan of Maguindanao

.

Reyna ng Aliwan

2018 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Chelsea Fernandez, Sangyaw Festival of Tacloban City
1st Runner-up  Chanel Mistyca Corpuz, Abrenian-Kawayan Festival of Abra
2nd Runner-up  Lady Justerinnie Santos, Singkaban Festival of Bulacan
2nd Runner-Up  Ashanti Shane Ervas, Niyogyugan Festival of Quezon 
2nd Runner-Up  Shaila Mae Rebortera, Sinulog Festival of Cebu
Best in Evening Gown  Chelsea Fernandez
Best in Swimsuit  Chelsea Fernandez
Best in Festival Costume  Lady Justerinnie Santos, Singkaban festival of Bulacan
MMiss Photogenic  Ella Mariz Cayabyab, Boling-Boling Festival of Catanauan, Quezon
Miss Friendship  Novie Shane Leonerio, Tuna Festival of General Santos City
Miss Unique Smile  Shaila Mae Rebortera
Miss White Rose  Chelsea Fernandez

 

2017 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Marla Alforque for the Sinulog festival of Cebu
1st Runner-up  Apriel Smith for the Utanon festival fo Dalaguete, Cebu
Runner-up  Arielle Jasmine Roque for the Tuna festival of General Santos City
Runner-Up  Ma. Ahtisa Manalo for the Niyogyugan festuval of Quezon Province
Runner-Up  Venisse Charm Costibolo for the Sangyaw festival of Tacloban
Festival Costume Winner 1  Patricia Kate Gonzales of Antipolo Maytime Festival
Festival Costume Winner 2  Marla Alforque of Sinulog Festival,Cebu
Festival Costume Winner 3  Vivien Fabella of Boling Boling festival, Catanauan, Quezon
Miss Friendship  Cherry Rose Fernandez of Baguio
Most Photogenic and Miss Unique Smile  Ahtisa Manalo of Quezon Province
Best in Swimsuit and Best in Evening Gown  Apriel Smith of Dalaguete, Cebu

 

2016 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Cynthia Thomalla of Cebu
1st Runner-up  Andrea Fe Gomez of Baguio City
Runner-up  Irish Mae Yamamoto of Laguna
Runner-Up  Darlene Joy Tabuga of IloIlo Pintados
Runner-Up  Lou Dominique Picson of Catbalogan City
Best in Festival Costume  Cynthia Thomalla of Cebu
Best in Evening Gown  Cynthia Thomalla of Cebu
Best in Swimsuit  Cynthia Thomalla of Cebu
Most Photogenic  Cynthia Thomalla of Cebu
Miss Unique Smile  Andrea Fe Gomez of Baguio City
Most Friendship  Darlene Joy Tabuga of IloIlo Pintados

 

2015 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Stephanie Joy Abellanida (MIdsayap Halad festival of North Cotabato)
1st Runner-up  Alexandra Faith Garcia (Dinamulag Mango festival of Zambales)
Runner-up  Gazzini Christiana Ganados (Sinulog of Cebu)
Runner-Up  Vianca Louise Marcelo (Singkaban festival of Bulacan)
Runner-Up  Jaymee Lou Pagulayan (Bambanti festival of Isabela)
Best in Festival Costume  Gazzini Christiana Ganados
Best in Evening Gown  Gazzii Christiana Ganados
Best in Swimsuit  Alexandra Faith Garcia
Most Photogenic  Alexandra Faith Garcia
Miss Unique Smile  Vianca Louise Marcelo

 

2014 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Steffi Aberasturi - Sinulog of Cebu
1st Runner-up  Shaira Lenn Roberto - Singkaban festival of Bulacan
Runner-Up  Michelle Monte of Iloilo Dinagyang
Runner-Up  Hazel Mae Trasmonte of Sinulog sang Kabankalan
Runner-Up  Maria Gigante - Palawod festival of Bantayan Island, Cebu

 

Title   Name
Best in Swimsuit  Steffi Aberasturi
Best in Evening Gown  Steffi Aberasturi
Most Photogenic  Lulette Ramilo
Miss Unique Smile  Steffi Aberasturi
Star of the Night  Maria Gigante

 

2013 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Jamie Herrell (Sinulog of Cebu)
1st Runner-up  Emily Victoria Oke (Iloilo Dinagyang)
Runner-Up  Joahnna Carla Luzuriaga Saad (Sinulog sang Kabankalan)
Runner-Up  Shella May Laspinas Kumarasammy (Langub Festival, Mabinay Negros Oriental)
Runner-Up  Gaille Anne Surriga (Kalilangan Festival, GenSan)

 

2012 List of winners

Rank   Name
Reyna ng Aliwan  Angeli Dione Gomez (Toledo City, Cebu)
2nd Place  Quennie Rose Bautista (Surallah, South Cotabato)
Runner-Up  Joy Marie Gangan (Ilagan, Isabela)
Runner-Up  Mira Mae Dimmerling (Cebu City)
Runner-Up  Vanessa Anna Scheuer (Bais City, Negros Oriental)

 

2011 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Rogelie Catacutan (Cebu)
1st Runner-Up  Christine Kate Adi (Baguio)
2nd Runner-Up  Dominique Braun (Zarraga, Iloilo)
2nd Runner-Up  Bernadette Chiu (Bulacan)
2nd Runner-Up  Jeremy Jane Evans (Santiago, Isabela)

 

2010 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Rizzini Alexis Gomez - Sinulog (Cebu)
1st Runner-Up  Angelie Joy Golingay (Dinagyang, Iloilo)
Runner-Up  Maricel Gabalfin (Mabalacat, Pampanga)
Runner-Up  Shihan Go (Caloocan)
Runner-Up  Mariel Joyce Pascua (Tampakan, South Cotabato)

 

2009 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Sian Elizabeth Maynard - Sinulog (Cebu)
Runner-Up  Romarie Ivy Cunanan (General SAntos City)
Runner-Up  Aliah Heitz (Kadayawan, Davao)
Runner-Up  Parul Framil Shah (Panagbenga)
Runner-Up  Kate Lao (Pamulinawen)

 

2008 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Mary Joan Lastimosa - Kadayawan (Davao)
Runner-Up  Kim de los Santos (Pasay)
Runner-Up  Ciara Joyce Buot (Cebu, Zarah Mae Lim (Cotabato)
Runner-Up  Joannie Magbanua (Kanlaon City)
   

 

2007 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Jane Dela Cruz (Bulacan)
1st Runner-Up  Cara Jeanne F. Sullano (Iloilo)
2nd Runner-Up  Maria Raenalyn Guansing (Baguio)
2nd Runner-Up  Tanya Christine Beatingo (Oriental Negros)
2nd Runner-Up  Diorella Lardizabal (Pasig)

 

2006 List of winner

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Vera Eumee D. Reiter (Baguio)
1st Runner-Up  Karla Paula Henteroy (Masbate)
2nd Runner-Up  Majesta Ki B. Bugarin (Isabela)
2nd Runner-Up  Cherry May Barbo (Iloilo)
2nd Runner-Up  Namkeen Hameen (Laoag)

 

2005 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Syrel Aubrey C. Amazona (Baguio)
1st Runner-Up  Lorie Lovelle B. Besinga (Gensan)
2nd Runner-Up  Istana Eula Olay Burgos (Isabela)
2nd Runner-Up  Mary Jane Pascual (Laoag)
2nd Runner-Up  Aiza Borrel Molina (Leyte)

 

2004 List of winners

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Jasmin P. Versoza (Laoag)
1st Runner-Up  Mary Joyce Acorda (Pasay)
2nd Runner-Up  Ingrid C. Lee (Tacloban)
2nd Runner-Up  Joy Garret Yanoc Gaudan (Dumaguete)
2nd Runner-Up  Joan Marie Dimaliuat (Baguio)

 

2003 List of winners

Pamaskong Aliwan 2003

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Tisha Veloso (Leyte)
1st Runner-Up  Kooky Ken Dela Cruz (Mandaluyong)
2nd Runner-Up  Rhea Macabalitao (San Juan)
2nd Runner-Up  Rachel Carasig (Pasay)
2nd Runner-Up  Martha Bruan (Angono)

 

Rank   Name
Aliwan Festival Queen  Mhyrtel Bugarin (Isabela)
1st Runner-Up  Francine Bisnar (Baguio)
2nd Runner-Up  April Rose Arro (Ilo-ilo)
2nd Runner-Up  Joan Guergen (Davao)
2nd Runner-Up  Nerizza Anne Gonzales (Malabon)

Float Design


2018 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Fiesta Tarakloban from Tacloban City
2nd place  Sinilatan from Cotabato City
3rd place  Kapasiti from Shariff Aguak, Maguindanao
Runner-Up  Singkaban from Malolos, Bulacan
Runner-Up  Biton from Upi, Maguindanao
Runner-Up  Bangsa Maguiranun from Mother Kabuntalan, Maguindanao
Runner-Up  Tagultol from Atimonan, Quezon
Runner-Up  Abra New Day from the Province of Abra
Runner-Up  Catanauan from Catanauan, Quezon
Runner-Up  IPI-Sinulog from Cebu City


2017 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sta Cruz de Mayo fo Tacloban
2nd place  Kapaginaul sa Mindanao Float
3rd place  Al Cinco de Noviembre Float
Runner-Up  Utanon Float
Runner-Up  Maskaroster Float
Runner-Up  Kuyog A' Damak Float
Runner-Up  Kadsabuyoga Mal'na Float
Runner-Up  Kulitangtang Festival Float
Runner-Up  Isabela Bambanti Festival Float
Runner-Up  Samaya Float


2016 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sinulog of Cebu
2nd place  Damak of Cotabato City
3rd place  Sagayan Festival of datu Piang
Runner-Up  Antipolo Maytime Float of Antipolo
Runner-Up  Bukabuk A R'enan of Mother Kabuntalan
Runner-Up  Dalaksagaw of Tondo Manila
Runner-Up  Dayang-Dayang Festival of Pasay City
Runner-Up  Panagbenga of Baguio City
Runner-Up  Kanggulangena of Datu Odin Sinsuat
   


2015 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sto Nino Fluvial Procession (Pinabacdao, Samar)
2nd place  Sagayan Festival of Datu Piang, Maguindanao
3rd place  Sakuting festival of Dolores, Abra
Runner-Up  Gameng Ti Isabela
Runner-Up  Panagbenga
Runner-Up  Sinulog-IPI
Runner-Up  Limbayan
Runner-Up  Lakbay Quezon
Runner-Up  Mysterious Kutawato
Runner-Up  3 Republika


2014 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Bambanti festival of Isabela
2nd place  Utanon festival of Dalaguete, Cebu
3rd place  Indayog ti Sabsabong of Baguio City
Runner-Up  Siniratan of Sultan Kudarat
Runner-Up  Makudindang a Lanon of Mangudadatu, Maguindanao
Runner-Up  Singkaban festival of Bulacan
Runner-Up  Pasay City float
Runner-Up  Caragan festival of Mabalacat, Pampanga
Runner-Up  Tuna festival of General Santos City
Runner-Up  Pandang float of Mother Kabuntalan, Maguindanao


2013 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Bahandi Han Eastern Visayas of Alang-Alang, Leyte
2nd place  Balinali Sang Gadung of Mangudadatu, Maguindanao
3rd place  Gak't A Kastili sa Banobo of Northern Kabuntalan, Maguindanao
Runner-Up  Sinulog Float of Cebu City
Runner-Up  Panimbang A Tarakoku of Mother Kabuntalan, Maguindanao
Runner-Up  Panagbenga Float of Baguio City
Runner-Up  Niyog-Puso ng Quezon of Catanauan, Quezon
Runner-Up  Sagayan of Maguindanao
Runner-Up  Pusaka of Maguindanao
Runner-Up  Makaumbang sa Dinaig of Datu Odin Sinsuat, Maguindanao


2012 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Pamulinawen (Laoag, Ilocos Norte)
2nd place  Ang Lingganay (Alang-alang, Leyte)
3rd place  Sagayan Fiesta (Parang, Maguindanao)
Runner-Up  Singkaban-Halamanan (Guiguinto, Bulacan)
Runner-Up  Pagana (Cotabato City)
Runner-Up  Sipa sa Manggis (Datu Piang, Maguindanao)
Runner-Up  Panuruganen (Cotabato City)
Runner-Up  Guinakit (Sultan Kudarat, Maguindanao)
Runner-Up  Paypay Naaw (Catanauan, Quezon)
Runner-Up  Laminan o Gakit (Cotabato City)


2011 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Biday a Pinangasturian (Buluan, Maguindanao)
2nd place  Kumpit sa Kutawato (Cotabato City)
3rd place  Singkaban Fiesta (Bulacan)
Runner-Up  Panagbenga (Baguio)
Runner-Up  Sarimanok (Parang, Maguindanao)
Runner-Up  Calacatchara (Calaca, Batangas)
Runner-Up  Kudungan (Sultan Kudarat)
Runner-Up  Sinulog (Cebu)
Runner-Up  Abaruray (Catanauan, Quezon)
Runner-Up  Dinagyang-Kasadyahan (Zarraga, Iloilo)


2010 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Kanggulagna sa Maguindanao (Cotabato City)
2nd place  Bahandi Han Dagat (Tanauan, Leyte)
3rd place  Kagkawing sa Maguindanao (Shariff Aguak, Maguindanao)
Runner-Up  Let a Thousand Flowers Bloom (Baguio)
Runner-Up  Singkaban/Halamanan (Guiguinto)
Runner-Up  Kaguinakit Ta Laya (Parang)
Runner-Up  Pakaradyan (Saranggani)
Runner-Up  Ipat (Cotabato)
Runner-Up  Kingof Kings (Sinulog, Cebu)
Runner-Up  Boling Parikitan (Catanauan, Quezon)


2009 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Abel Iloko (Laoag, Ilocos Norte)
2nd place  Lemba (Cotabato)
3rd place  Dinagyang (La Paz Iloilo)
Runner-Up  Limbonan (Parang, Magyindanao)
Runner-Up  Panagbenga (Baguio City, Benguet)
Runner-Up  Ibon-Ebon (Candaba, Pampanga)
Runner-Up  Pakaradyan (Malapatan, Sarangani)
Runner-Up  Lambanugan (san Juan, Batangas)
Runner-Up  Kaguinakit Ta Laya (Parang, Maguindanao)
Runner-Up  Aeta (Mabalacat, Pampanga)


2008 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Kalesa - Pamulinawen (Laoag)
2nd place  Peacock - Boling Boling (Catabauan, Quezon)
3rd place  Sinulog (Cebu)
Runner-Up  Singkaban (Bulacan)
Runner-Up  Kalilang a Kawing (General Santos City)
Runner-Up  Panagbenga (Baguio)
Runner-Up  Kang ‘ Gelal (Sultan Kudarat)
Runner-Up  Guinakit (Shariff Kabunsuan)
Runner-Up  Dinagyang (Iloilo)
Runner-Up  Kalilintad (Maguindanao)


2007 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Guinakit of Sultan Kudarat, Shariff Kabunsuan
2nd place  Disposorio Festival of Hagonoy, Bulacan
3rd place  Iloilo City: The Next Big Thing of Iloilo Dinagyang
Runner-Up  Kalilang of General Santos City
Runner-Up  Limbonan of Parang, Shariff Kabunsuan
Runner-Up  Pinaginasan sa Maguindanao of Mamasapo, Maguindanao
Runner-Up  Panagbenga 2007 of Baguio City
Runner-Up  Chrislam : Unity in Diversity of Zamboanga City
Runner-Up  Boling-Boling Evo of Catanauan, Quezon
Runner-Up  Pili: The Majestic Tree of Sorsogon City


2006 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Biag-Ni-Lam-Ang of Laoag City
2nd place  The Sabutan Rainbow Parrot Fish of Palanan, Isabela
3rd place  Boling-Boling Festival of Catanauan, Quezon
Runner-Up  Panagbenga Let A Thousand Flowers Bloom of Baguio City
Runner-Up  Himag-Ulaw Festival of Placer, Masbate
Runner-Up  Pagayam of Jones, Isabela
Runner-Up  Cry of Santa Barbara, Santa Barbara, Iloilo
Runner-Up  Antipolo Maytime Festival of Sumakah, Antipolo City
Runner-Up  Awang of Upi, Maguindanao
Runner-Up  Halamanan Festival of Guiguinto, Bulacan


2005 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sabutan Festival of Isabela
2nd place  Paradise Found of Baguio City
3rd place  Idiay Bangir of Laoag City
Runner-Up  Desposorio-Pagpupugay sa Masaganang Buhay of Hagonoy Bulacan
Runner-Up  Halamanan Festival : Hardin ng Paraiso of Guiguinto Bulacan
Runner-Up  Passinhon nga Kultura Amligan Ta of Passi City, Iloilo
Runner-Up  Layag Gensan of General Santos City
Runner-Up  Iloilo Dinagyang of Iloilo City
Runner-Up  Ragsak Ti Biag of San Nicolas Ilocos Norte
Runner-Up  The Grand Dundang of Sultan Kudarat, Maguindanao


2004 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tawid (A Legacy) of Laoag City
2nd place  Let Thousands of Flowers Bloom More Than The Usual of Baguio City
3rd place  Kanggunina of South Cotabato
Runner-Up  Ang Paghubog sa Banga ng Buhay ng Ilocos Norte
Runner-Up  Tangguan of Sultan Kudarat
Runner-Up  Ibanyuhay sa Rizal
Runner-Up  Kahilwayan of Sta. Barbara, Iloilo
Runner-Up  Apoy Daramba of Parang, Maguindanao
Runner-Up  Dinagyang of Iloilo
Runner-Up  Ciudad de Flores of Zamboanga City


2003 List of winners

Pamaskong Aliwan 2003

Rank   Contingent
Champion  Pamulinawen ng Ilocos Norte
2nd place  Singkaban ng Bulacan
3rd place  Zamboanga Hermosa Festival
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
Runner-Up  Higantes and Parejadoras of Angono
Runner-Up  Panagbenga Festival of Baguio City
Runner-Up  Asia Brewery
Runner-Up  Sapatero Festival of Marikina City

 

Rank   Contingent
Champion  Guinakit Festival of Parang, Maguindanao
2nd place  Panagbenga Let A Thousand Flowers Bloom
3rd place  Dinagyang of Ilo-ilo
3rd place  Pamulinawen Sunshine City Laoag
3rd place  Torogan sa Ranao of Lanao del Sur

Who's Online

We have 38 guests and no members online

Whats New?

  • 2018 REYNA NG ALIWAN CANDIDATES +

    Candidate # 1 is Keziah Bartolome The lovely Ilongga Keziah Bartolome is candidate number 1 -- . Kez is 18 years old, stands 5 ft 3 inchers, and weighs 107 pounds. She represents the Iloilo Paraw Regatta festival. A senior high school student of West Visayas State University, she likes singing, reading, and Read More
  • 2018 Aliwan Fiesta - List of Participants +

    DANCE Tribu Tatusan for the Binirayan Festival of Antique Tribu Antatet for the Bato Art Festival of Isabela Tribu Pandan for the Pandan Festival of Pangasinan Pangumagat Tribe for the Pangumagat Festival of Masbate Rodriguez-Dumagat Festival of Rizal BSU Entablado for Fiesta Republica of Bulacan Tribu Mangunguma for the Manggahan Read More
  • Photo competition for 2018 Aliwan Fiesta +

    Manila Broadcasting Company is mounting a photography competition in line with this year’s Aliwan Fiesta, scheduled on April 26-28. The competition. is open to both amateur and professional photographers. Photos must have been taken during the grand parade, and should not have won nor have been published in any book Read More
  • 1

Welcome to ladbrokes bonus codes information.