Streetdance

2018 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Buraburon of Burauen, Leyte for the Kasadyaan Festival
2nd place  Hubon Mangunguma of San Lorenzo, Guimaras for the Manggahan Festival
3rd place  Tribu Panayanon for the Iloilo Dinagyang Festival
4th place  Bugabungan National High School of Upi, Maguindanao for the Meguyaya Festival
5th place  Tribu Tatusan of Caluya, Antique for the Binirayan Festival
Runner-Up  Tribu Dangdang-ay for the Abrenian-Kawayan Festival of Abra
Runner-Up  St. Louis University for the Panagbenga Festival of Baguio
Runner-Up  Tribu Pandan for the Pandan Festival of Pangasinan
Runner-Up  Tribu Antatet for the Bato Art Festival of Isabela
Runner-Up  Municipality of Baco for the Pandang Gitab Festival of Oriental Mindoro
Pride of Place  Abrenian Kawayan Festival
Best Costume  Manggahan Festival
Best Music  Kasadyaan Festival

 

2017 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Salognon for Dinagyang Festival
2nd place  Manggahan Festival
3rd place  Manaragat Festival
4th place  Tayo na sa Antipolo Maytime Festival
5th place  Meguyaya Festival
Runner-Up  Balitok Ti Alicia Festival
Runner-Up  Panagbenga Flower Festival
Runner-Up  Cinco de Noviembre Festival
Runner-Up  Timpuyog Festival
Runner-Up  Inaul Festival of Datu Piang
Best Folkloric Performance  Panagbenga Flower Festival of Baguio City
Best Costume and Best Musical Accompaniment  Iloilo Dinagyang Festival

 

2016 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Manaragat Festival of Catbalogan City
2nd place  Dinagyang Festival of Tribu Salognon
3rd place  Meguyaya Festivalof UPI, Maguindanao
4th place  Sagayan Festival of datu Piang
5th place  Niyogyugan Festival of Quezon Province
Runner-Up  Panagbenga Flower Festival of Baguio City
Runner-Up  Boling-Boling Festival of Catanauan Quezon
Runner-Up  Anilag Festival of Sta. Rosa Laguna
Best Music  Manaragat festival of Catbalogan City
Best Costume  Manaragat festival of Catbalogan City
Best Folkloric Performance  Panagbenga Flower Festival of Baguio City
   

 

2015 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Manaragat festival of Catbalogan City
2nd place  Lumad Basakanon for the Sinulog of Cebu
3rd place  Mayaw-Mayaw festival of PInabacdao,Samar
4th place  Sakuting festival of Dolores, Abra
5th place  Meguyaya festival of Upi, Maguindanao
Runner-Up  Kalivungan festival of North Cotabato
Runner-Up  Candle festival of Candelaria, Quezon
Runner-Up  Sagayan festival of Datu Piang, Maguindanao
Runner-Up  Panagbenga festival of Baguio
Runner-Up  Pandang Gitab festival of Oriental Mindoro
Best Folkloric Performance  Panagbenga
Best Costume  Lumad Basakanon for the Sinulog of Cebu

 

2014 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Lumad Basakanon for the Sinulog of Cebu
2nd place  Meguyaya festival of Upi, Maguindanao
3rd place  T'nalak festival of Sto Nino, South Cotabato
4th place  Pamulinawen festival of Laoag, Ilocos Norte
5th place  Caragan festival of Mabalacat, Pampanga
Runner-Up  Kalivungan festival of Matalam, North Cotabato
Runner-Up  Adivay festival of Kabayan, Benguet
Runner-Up  Pandang Gitab festival of Baco, Oriental Mindoro
Runner-Up  Bato Art festival of Luna, Isabela
Runner-Up  Kalilangan festival of General Santos City

 

2013 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Panayanon for Iloilo Dinagyang
2nd place  Kalivungan Festival of Midsayap, North Cotabato
3rd place  Meguyaya Festival of Upi, Maguindanao
4th place  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
5th place  Adivay Festival of Benguet
Runner-Up  Sagayan Festival of Buluan, Maguindanao
Runner-Up  Pasaka Festival of Tanauan, Leyte
Runner-Up  Pandang Gitab Festival of Oriental Mindoro
Runner-Up  Mango Festival of Zambales
Runner-Up  Ang Tipulo Festival of Antipolo City

 

2012 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Pan-ay Dinagyang Festival (Iloilo City)
2nd place  Buyogan Festival (Abuyog, Leyte)
3rd place  Tribu Lingganay for Pintados Kasadyahan and Sinulog (Alang-Alang Leyte)
4th place  T’nalak Festival (Sto Nino, South Cotabato)
5th place  Lembuhong Festival (Surallah, South Cotabato)
Runner-Up  Mamang-os at Kambingan for the Ala-eh Festival (Tuy, Batangas)
Runner-Up  Kalivungan Festival (Alamada, North Cotabato)
Runner-Up  Zamboanga Hermosa Festival (Zamboanga City)
Runner-Up  Pandang Gitab Festival (Oriental Mindoro)
Runner-Up  Salakayan for Dinagyang-Kasadyahan (Miag-ao, Iloilo)

 

2011 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Pan-ay Dinagyang Festival (Iloilo City)
2nd place  Dinagyang-Kasadyahan Festival (Zarraga, Iloilo)
3rd place  Uswag Surallah Lembuhong Festival (Surallah, South Cotabato)
4th place  Calacatchara Dance Group Calacatchara Festival (Calaca, Batangas)
5th place  MINSCAT Calapan and Baco Catholic School Pandang Gitab Festival of Lightsl (Oriental Mindoro)
Runner-Up  Tribu Pakalog Pakalog Festival (Santolan, Pasig)
Runner-Up  St Louis University Panagbenga Festival (Baguio)
Runner-Up  Zamboanga City High School Zamboanga Hermosa Festival (Zamboanga)
Runner-Up  Tribu Teduray Kalimudan Festival (Sultan Kudarat)
Runner-Up  Catanauan Abaruray Boling-Boling Festival (Catanauan, Quezon)

 

2010 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Paghidaet (Dinagyang, Iloilo)
2nd place  Zamboanga Hermosa Festival (Zamboanga City)
3rd place  Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
Runner-Up  Grupo Fuerte Baile (Paraw Regatta, Iloilo)
Runner-Up  Pasaka Festival (Tanauan, Leyte)
Runner-Up  Lapay Bantigue festival (Masbate)
Runner-Up  Halamang Dilaw festival (Marilao, Bulacan)
Runner-Up  Pakalog festival (Pasig City)
Runner-Up  Buklod (Parang, Maguindanao)
Runner-Up  Padang-Padang festival (Parang, Maguindanao)

 

2009 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Buyogan Festival - Abuyog Leyte
2nd place  Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
3rd place  Tribu Paghidaet (Dinagyang, Iloilo)
Runner-Up  Siloy sa Alcoy (Alcoy, Cebu)
Runner-Up  Karatong (Dulag, Leyte)
Runner-Up  Ibon-Ebon (Candaba, Pampanga)
Runner-Up  Kalilangan (General Santos City)
Runner-Up  Kadayawan (Davao City)
Runner-Up  Lapay Bantigue (Masbate)
Runner-Up  Lambayok(San Juan, Batangas)

 

2008 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Lumad Basakanon - Sinulog of Cebu City
2nd place  Dinagyang (Iloilo)
3rd place  Sinulog (Carmen, Cebu)
Runner-Up  Alikaraw (Hilongos, Leyte)
Runner-Up  Saad (Leganes, Iloilo)
Runner-Up  Buyogan (Abuyog, Leyte)
Runner-Up  Desposorio (Hagonoy, Bulacan)
Runner-Up  Tribung Halad (Midsayap, Cotabato)
Runner-Up  Pamulinawen (Laoag, ILocos Norte)
Runner-Up  Kadayawan (Davao)

 

2007 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sinulog Festival of Cebu City
2nd place  Tribu Ilonganon of Iloilo Dinagyang
3rd place  Alikaraw Festival of Hilongos, Leyte
Runner-Up  Disposorio Festival of Hagonoy, Bulacan
Runner-Up  Zamboanga Hermosa Festival of Zamboanga City
Runner-Up  Kalilangan Festival of General Santos City
Runner-Up  Pasalamat Festival of Pagadian City
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Shariff Kabunsuan
Runner-Up  Babaylan Festival of Bago City, Negros Occidental
Runner-Up  Kahilwayan Festival of Santa Barbara, Iloilo representing
  Iloilo Dinagyang

 

2006 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Sinulog Festival of Cebu City
2nd place  Dinagyang Festival of Iloilo City
3rd place  Pintados De Pasi Festival of Passi City, Iloilo
Runner-Up  Halad Festival of Pigcawayan, North Cotabato
Runner-Up  Kahilwayan Festival of Santa Barbara, Iloilo
Runner-Up  Pamulinawen Festival of Laoag City
Runner-Up  Tultugan Festival of Maasin, Iloilo
Runner-Up  Pasalamat Festival of Pagadian City
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
Runner-Up  Babaylan Festival of Bago City, Negros Occidental

 

2005 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Pintados de Pasi Festival of Passi City, Iloilo
2nd place  Kahilwayan Festival : Cry of Sta. Barbara, Sta. Barbara Iloilo
3rd place  Dinagyang Festival of Iloilo City, Iloilo
Runner-Up  Kadayawan Festival of Davao City
Runner-Up  Kalilangan Festival of General Santos City
Runner-Up  Meguyaya Festival of Nuro , Upi, Maguindanao
Runner-Up  Desposorio Festival of Hagonoy, Bulacan
Runner-Up  Pasalamat Festvial of Pagadian City
Runner-Up  Pasaka Festival of Tanauan, Leyte
Runner-Up  Kuyog A Sagayan Festival of Sultan Kudarat, Maguindanao

 

2004 List of winners

Rank   Contingent
Champion  Tribu Atub-Atub of Dinagyang Festival, Iloilo
2nd place  Kahilwayan Festival of Sta. Barbara, Iloilo
3rd place  Up Kadayawan Festival of Davao
Runner-Up  Balyuan Festival of Tacloban City, Leyte
Runner-Up  Kuyog A Damak of Sultan Kudarat, Maguindanao
Runner-Up  Pamulinawen of Laoag City
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
  (Tribung Pamanok)
Runner-Up  Kuyog A Kang'gelal of South Cotabato
Runner-Up  Fertility Festival of Obando, Bulacan
Runner-Up  Meguyaya-Sarimanok Festival of Nuro Upi, Maguindanao Pamaskong Aliwan

 

2003 List of winners

Pamaskong Aliwan 2003

Rank   Contingent
Champion  Halad ng Cotabato
2nd place  Pasaka Fest of Bislig-Tanauan, Leyte
3rd place  Mananayaw ng Makati
Runner-Up  Singkaban ng Bulacan
Runner-Up  Kasadyaan Festival of Palo, Leyte
Runner-Up  Sinukwan of Pampanga
Runner-Up  Padang-Padang Festival of Parang, Maguindanao
Runner-Up  Zamboanga Hermosa Festival
Runner-Up  Pamulinawen ng Ilocos Norte
Runner-Up  Sining Pakalagyan of Sultan Kudarat, Maguindanao

 

Rank   Contingent
Champion  Halad ng Cotabato
2nd place  Dinagyang Tribu Atub-Atub of Ilo-ilo
3rd place  Sarakiki-Hadang of Calbayog City
4th place  Dalit Festival of Tangub City
5th place  Sining Pakalagyan of Maguindanao

.

Welcome to ladbrokes bonus codes information.